Je SLS v kozmetike nebezpečný?

publikované
Je SLS v kozmetike nebezpečný?

Viete že vaše výrobky na osobnú starostlivosť môžu narobiť viac škody ako osohu?

Alergie, ekzémy a rakovina. Podľa vedcov ich môžu vyvolať niektoré chemické látky obsiahnuté v kozmetických výrobkoch. Ohrozujú nielen vaše vlasy, kožu, oči, no môžu viesť aj k imunologickým problémom.


Dnes sa pozrieme na SLS – Sodium Lauryl Sulfate. Používanie sprchových gélov, šampónov či relax po dlhom a náročnom dni vo vani plnej peny je v súčasnosti samozrejmosťou. No u citlivých osôb a malých detí sa môže objaviť pálenie očí, svrbenie pokožky, prípadne infekcia močových ciest.

Môže za to saponát s názvom Sodium Lauryl Sulfát často označovaný SLS, ktorý má široké zastúpenie v bežne predávanej kozmetike, hlavne v šampónoch. Táto chemická látka napomáha lepšej interakcii šampónu s vlasmi a to tvorbou peny, ktorá zvyšuje čistiaci účinok. SLS je taký účinny a cenovo dostupný, že si ho obľúbili aj výrobcovia chemických čistiacich prostriedkov a autokozmetiky. SLS je dráždivý a preto sa pri výrobe kozmetiky na zmiernenie dráždivého efektu pridávajú skľudňujúce bylinky.


SLS nájdete aj v tekutých mydlách a zubných pastách, kedy dráždi sliznicu a jazyk a môže spôsobovať afty. Táto látka preniká až 6 milimetrov hlboko do kože, kde spôsobuje nemalé problémy.


Tu je niekoľko dôvodov, prečo by sme sa mali vyhýbať všetkému s obsahom SLS.

  1. Dráždi kožu a sliznicu. Keď potrebujú kozmetické spoločnosti otestovať skľudňujúce účinky ich nových produktov, najskôr potrebujú pokožku podráždiť. A čo na to použijú? Samozrejme SLS. Ak máte lupiny, trpíte dermatidídov, máte často podrážkenu pokožku, môže to byť vďaka SLS.

  2. Pri zahriatí uvoľnuje toxické plyny a to oxid sodný a oxid siričitý. Horúca sprcha v kombinácii so sprchovým gélom s obsahom SLS už neznie tak lákovo.

  3. Dlhodobý prienik do ľudského tkaniva. Štúdia z fakulty medicíny na University of Georgia ukázala, že SLS má silu preniknúť do očí, mozgu, srdca a pečene.

  4. V skutočnosti je to pesticíd a herbicíd. SLS je bežne používaný na ničenie rastlín a hmyzu. Výrobcovia SLS žiadali, aby bol SLS zaradený medzi povolené pesticídy v organickom poľnohospodárstve. Táto žiadosť bola zamietnutá z dôvodu nežiadúcich účinkov na životné prostredie.

  5. Napomáha ďalším chemikáliam prenikať do tela. SLS zlepšuje penetračné schopnosti iných látok, čo znamená že molekuly SLS sú také malé, že dokážu preniknúť cez membrány buniek. Keď sú už bunky takto narušené sú náchylné aj na prienik iných chemických látok.


Ak pociťujete po kúpeli alebo sprche podráždenú pokožku alebo oči, pozrite si zloženie vašej telovej kozmetiky a zvážte výmenu tradičného šampónu za prírodný šampón bez obsahu SLS.