Ako ropa v kozmetike ničí vašu pokožku a zdravie

publikované
Ako ropa v kozmetike ničí vašu pokožku a zdravie
Čo majú spoločné polystirén, nemrznúca kvapalina do auta a hydratačný krém na tvár? Sú vyrobené z ropy, fosilného paliva, ktoré poháňa vaše auto a nájdeme ho aj v tisíkach ďalších potravinárskych produktoch a dokonca aj liečiv.


Prišlo vám po prečítaní prvej vety dnešhého článku neveľno? Nuž, všetko zlé je na niečo dobré. Možno si dnes vyhádžete celú kúpeľňu, kuchyňu aj lekárničku a urobíte prvý krok k tomu, aby ste obmedzili vplyv chémie na vaše telo.


To, čo si dávate denne na tvár a telo, nie je vždy zdraviu prospešné. Ropa v kozmetike sa nachádza skoro vo všetkom, od šampónov a kondicionérov až po krémy proti starnutiu, telové mlieka, riasenky, parfumy, rúže na pery, balzamy na pery, podklady pod make-up, vlasové vyrovnávače, očné tiene a laky na nechty. Preto treba pozorne čítať etikety na výrobkoch, aby ste vedeli, čo si domov vlastne kupujete.


Aj keď čítate etikety na kozmetických výrobkoch, nie vždy je ľahko odhaliť, že daný výrobok obsahuje ropu. Výrobcovia ju maskujú pod rôznymi inými menami ako minerálny olej alebo slová končiace na eth, čo znamená, že ingrediencie prešli procesom rafinovania ropy.


Aby ste vedeli, čo hľadať na vašich obľúbených výrobkoch, tu je zoznam kozmetických prísad podľa INCI, ktorým je lepšie sa vyhýbať:

 • benzene

 • butanol a slová s butyl ako butylen glycol a butyl alcohol

 • diethanolamine

 • ethanolamine

 • ethanol a slová s ethyl ako ethyl alcohol, ethylene oxyde, ethylene dichloride, ethylene-diamine-tetracetatic acid (EDTA), ethylene glycol

 • methanol a slová s methyl ako methyl alcohol, methylparaben, and methylcellulose

 • mineral oil

 • parabens (parabény ako propylparaben, methylparaben, butylparaben, benzylparaben)

 • paraffin wax (parafínový vosk)

 • substancie obsahujúce propyl ako isopropyl alcohol, propylene glycol, cocamidopropyl betaine

 • toluene (toluén)

 • slová končiace na eth ako ceteareth, laureth, myreth, oleth

Niektoré z týchto prísad sú karcinogénne, čiže sa podieľajú na tvorbe rakoviny. Ak sa tieto látky dostanú do vášho krvného obehu, nemusí to vždy skončiť šťastne.


Medzi najnovšie nebezpečné látky patria takzvané hormonálne disruptory – sú to látky, ktoré ovplyvňujú náš hormonálny systém. Môžu spôsobiť predčasnú pubertu či predčasnú menopauzu, u tehotných žien dokonca úmrtie plodu, u mužov ovplyvnia aj pohyblivosť spermií.

 

Minerálny olej, ktorý sa pridáva dokonca do detského oleja a iných telových a vlasových produktov, môže obsahovať kontaminanty, ktoré vedú k upchatiu pórom, čoho výsledkom je neslávne známe akné. Iným príznakom toho, že vaša kometika obsahovala ropu je aj alergická reakcia, vrátane vyrážky, podráždenia pokožky a rán.


Je dôležité si uvedomiť, že samostatná látka nemusí spôsobovať zdravotný problém, ale pri kombinácií s inými môže spôsobiť alergiu. Ide o tzv. „kokteilový efekt“. Podľa istej európskej štúdie si priemerná žena nanesie 6 až 12 kozmetických produktov denne, čo veľmi zvyšuje riziko kokteilového efektu.


Tu je 5 dôvodov, prečo by ste sa mali ropnému a minerálnemu oleju vyvarovať:

 1. Ropný a minerálny olej sa nemôže metabolizovať čo znamená, že tento materiál sa z vášho tela nedokáže vylúčiť a môže vyvolať rôzne ochorenia.
 2. Ropný a minerálny olej môže byť karcinogénny. Vo výrobnom procese sa produkty môžu kontaminovať nečistotami. Najhorším takýmto kontaminantom je 1,4-dioxán, ktorý je najznámejším ľudským ale aj živočíšnym karcinogénom.
 3. Ropný a minerálny olej zabraňuje pokožke dýchať a to tak, že po aplikácii vytvoria nepreniknuteľný vzduchu a vode odolný film, dochádza k upchatiu pórov a pokožka nemôže prirodzene dýchať. Výsledkom sú čierne bodky, pupienky či podkožné biele hrudky.
 4. Ropný a minerálny olej nevyživuje pokožku, pretože jednoducho neobsahuje látky, ktoré by prospievali pokožke. Namiesto toho sa radšej preorientujte na prírodnú bio kozmetiku, čo obsahuje kokosový olej, olivový olej, jojobový olej, vitamín E, bambucké maslo alebo kakaové maslo.
 5. Ropný a minerálny olej je spájaný s estrogénovou dominanciou. Dominancia estrogénu je stav, kedy má jedinec vysoký pomer estrogénu a minimálne množstvo progesterónu, ktorý zabezpečuje rovnováhu. Chemikálie, ktorá sa nachádzajú v našom okolí, nazývané xenoestrogény, sú hlavným vinníkom estrogénovej dominancie. A hádajte čo? Ropné produkty sú klasifikované ako xenoestrogény s estrogónovým efektom a už teraz vieme, že postupné ukľadanie týchto látok v tele vedie k zdravotným problémom.

Ako zákazníci, musíme pozorne čítať etikety, vyberať si certifikované organické produkty a dávať výrobcom na vedomie, že nebudeme akceptovať používanie nebezpečných chemikálií v prodkutoch každodennej potreby.